راهنمای انتخاب خریدار فولاد ابزار کار سرد|مقایسه نمرات متقابل استاندارد و نکات صادرات

Aug 01, 2026 پیام بگذارید

فولاد ابزار سرد کار - راهنمای انتخاب خریدار بین المللی

بسیاری از واردکنندگان خارج از کشور، قالب‌فروشی‌ها و پیمانکاران فرعی عملیات حرارتی هنگام تهیه فولاد ابزار کار سرد ساخت چین با چالش‌هایی مواجه می‌شوند. نمرات فولادی تعریف شده تحت استانداردهای GB را نمی توان مستقیماً با معادل های AISI، DIN یا JIS تعویض کرد. اگر جایگزینی مواد بدون آزمایش انجام شود، تفاوت‌های جزئی در ترکیب شیمیایی و پنجره‌های عملیات حرارتی موجود ممکن است منجر به شکست غیرمنتظره قالب شود.

این مرجع نمرات متالورژی پودر و فولاد ابزار سرد معمولی را پوشش می دهد. فراتر از ترکیب شیمیایی، سختی و داده‌های عملیات حرارتی، ما دستورالعمل‌های عملی خرید را برای خریداران خارجی اضافه کرده‌ایم تا فرآیند انتخاب مواد شما را ساده‌تر کنیم.

1. بررسی اجمالی فولاد ابزار کار سرد

فولادهای ابزار کار سرد برای عملیاتی که در دمای محیط انجام می شود، از جمله خالی کردن، مهر زنی، اکستروژن سرد، هدینگ سرد و تراکم پودر توسعه داده می شوند. آنها را می توان برای منابع عملی به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

  • فولاد کار سرد ریخته گری شمش معمولی: O1، A2، D3، D2، 9CrWMn، Cr12MoV. مقرون به صرفه برای تولید عمومی تا متوسط.
  • فولاد کار سرد متالورژی پودر (PM): DC53، Vanadis 4، سری ASP. خلوص بالاتر، چقرمگی متعادل و مقاومت در برابر سایش، مناسب برای قالب های دقیق با تقاضای بالا.

2. داده های ترکیب شیمیایی متقابل استاندارد

جداول مقایسه درجه زیر محدوده های شیمیایی معمولی را برای مواد متقابل استاندارد ذکر می کند. همیشه به خاطر داشته باشید که نمرات معادل اسمی به طور کامل قابل تعویض نیستند. تغییرات آلیاژ بر قابلیت ماشینکاری و نتایج عملیات حرارتی نهایی تأثیر می گذارد.

فولاد ابزار همه منظوره سخت کننده روغن معمولی که به طور گسترده برای قالب های خمشی کوچک و ابزارهای خالی کردن ساده استفاده می شود.

سیستم ارگان صادر کننده فرمت نمره معمولی پوشش
AISI / ASTM AISI / ASTM International AISI D2، D3، A2، O1، W1، M2، M35 آمریکای شمالی
DIN / W.Nr. DIN (آلمان) 1.2379, 1.2601, 1.2510, 1.3343 اروپا
EN ISO 4957 CEN / ISO X153CrMoV12، X100CrMoV5 اروپا / جهانی
JIS JIS (ژاپن) SKD11، SKS3، SKH-9، SKH-55 ژاپن / آسیا
گیگابایت SAC (چین) Cr12MoV، 9CrWMn، W6Mo5Cr4V2 چین
BS BSI (بریتانیا) BD2، BO1، BM2 انگلستان / کشورهای مشترک المنافع

A2 / 1.2363 / SKD12

فولاد سخت کننده هوا با اعوجاج کم پس از کوئنچ، برای ابزار دقیق با الزامات تحمل ابعادی تنگ ترجیح داده می شود.

AISI / ASTM DIN W.Nr. EN ISO 4957 JIS گیگابایت / چین یادداشت ها
O1 1.251 100MnCrW4 SKS3 9CrWMn سخت شدن روغن، اعوجاج کم
A2 1.2363 X100CrMoV5 SKD12 Cr5Mo1V سخت شدن هوا، سایش متوسط
D2 1.2379 X153CrMoV12 (SKD11) Cr12Mo1V1 بالا Cr بالا، سایش بالا
D3 1.208 X210Cr12 SKD1 Cr12 Cr بالا، حداکثر سایش
D6 1.2436 X210CrW12 – Cr12W نوع حاوی تنگستن
H11 1.2343 X37CrMoV5-1 SKD6 4Cr5MoSiV کار داغ (خارج از محدوده)
H13 1.2344 X40CrMoV5-1 SKD61 4Cr5MoSiV1 کار داغ (خارج از محدوده)
M2 1.3343 HS6-5-2 SKH-9 W6Mo5Cr4V2 فولاد پر سرعت
M35 1.3243 HS6-5-2-5 SKH-55 W6Mo5Cr4V2Co5 HSS همراه
W1 1.1525 C80W1 SK1 / SK2 T8 / T10 کربن سخت کننده آب
– 1.2601 X165CrMoV12 SKD11 Cr12MoV تقریبا معادل

D3 / 1.2080 / SKD1

فولاد با کربن بالا با کروم بالا متمرکز بر مقاومت در برابر سایش، برای قالب هایی که در شرایط سایشی شدید کار می کنند استفاده می شود.

عنصر AISI D2 (ASTM A681) DIN 1.2379 JIS SKD11 گیگابایت Cr12Mo1V1
C 1.40 – 1.60 1.45 – 1.60 1.40 – 1.60 1.40 – 1.60
سی 0.10 – 0.60 0.20 – 0.60 کمتر یا مساوی 0.40 کمتر یا مساوی 0.60
منگنز 0.20 – 0.60 0.20 – 0.60 کمتر یا مساوی 0.60 کمتر یا مساوی 0.60
Cr 11.00 – 13.00 11.00 – 13.00 11.00 – 13.00 11.00 – 12.50
مو 0.70 – 1.20 0.70 – 1.00 0.80 – 1.20 0.70 – 1.10
V 0.50 – 1.10 0.70 – 1.00 0.20 – 0.50 0.50 – 0.90
P کمتر یا مساوی 0.030 کمتر یا مساوی 0.030 کمتر یا مساوی 0.030 کمتر یا مساوی 0.030
S کمتر یا مساوی 0.030 کمتر یا مساوی 0.030 کمتر یا مساوی 0.030 کمتر یا مساوی 0.030

D2 / 1.2379 / SKD11 & Cr12MoV

معمولاً توسط خریداران خارج از کشور درخواست می شود. Cr12MoV (درجه GB چین) محتوای کروم مشابهی را با D2 به اشتراک می‌گذارد، اما پس از تلطیف عملکرد متفاوتی ارائه می‌کند. تعویض مستقیم بدون آزمایش توصیه نمی شود.

AISI / ASTM DIN W.Nr. EN ISO 4957 JIS گیگابایت / چین یادداشت ها
O1 1.251 100MnCrW4 SKS3 9CrWMn سخت شدن روغن، اعوجاج کم
A2 1.2363 X100CrMoV5 SKD12 Cr5Mo1V سخت شدن هوا، سایش متوسط
D2 1.2379 X153CrMoV12 (SKD11) Cr12Mo1V1 بالا Cr بالا، سایش بالا
D3 1.208 X210Cr12 SKD1 Cr12 Cr بالا، حداکثر سایش
D6 1.2436 X210CrW12 – Cr12W نوع حاوی تنگستن
H11 1.2343 X37CrMoV5-1 SKD6 4Cr5MoSiV کار داغ (خارج از محدوده)
H13 1.2344 X40CrMoV5-1 SKD61 4Cr5MoSiV1 کار داغ (خارج از محدوده)
M2 1.3343 HS6-5-2 SKH-9 W6Mo5Cr4V2 فولاد پر سرعت
M35 1.3243 HS6-5-2-5 SKH-55 W6Mo5Cr4V2Co5 HSS همراه
W1 1.1525 C80W1 SK1 / SK2 T8 / T10 کربن سخت کننده آب
– 1.2601 X165CrMoV12 SKD11 Cr12MoV تقریبا معادل

DC53 (فولاد سرد کار درجه یک Daido PM)

به عنوان یک جایگزین بهبود یافته برای SKD11 شناخته شده است که دارای چقرمگی بسیار بالاتری است. این به شدت برای قالب های پیشرونده و قطعات کاری که نیاز به پردازش Wire-EDM دارند استفاده می شود.

عنصر AISI D2 (ASTM A681) DIN 1.2379 JIS SKD11 گیگابایت Cr12Mo1V1
C 1.40 – 1.60 1.45 – 1.60 1.40 – 1.60 1.40 – 1.60
سی 0.10 – 0.60 0.20 – 0.60 کمتر یا مساوی 0.40 کمتر یا مساوی 0.60
منگنز 0.20 – 0.60 0.20 – 0.60 کمتر یا مساوی 0.60 کمتر یا مساوی 0.60
Cr 11.00 – 13.00 11.00 – 13.00 11.00 – 13.00 11.00 – 12.50
مو 0.70 – 1.20 0.70 – 1.00 0.80 – 1.20 0.70 – 1.10
V 0.50 – 1.10 0.70 – 1.00 0.20 – 0.50 0.50 – 0.90
P کمتر یا مساوی 0.030 کمتر یا مساوی 0.030 کمتر یا مساوی 0.030 کمتر یا مساوی 0.030
S کمتر یا مساوی 0.030 کمتر یا مساوی 0.030 کمتر یا مساوی 0.030 کمتر یا مساوی 0.030

سری فولاد متالورژی پودر Vanadis & ASP

نمرات پریمیوم PM برای تولید مداوم با سرعت بالا، مناسب برای کارهای شکل دهی فولاد ضد زنگ و تیتانیوم.

فرآیند پارامتر هدف
آنیلینگ (نرم) 840 - 870 درجه، سرد کند کمتر یا مساوی 255 HBW
آستنیته کردن 1010 - 1050 درجه –
خاموش کردن هوا یا روغن (ترجیحاً خلاء) –
معتدل کردن (دمای کم) 180 - 200 درجه × 2 ساعت 60 - 62 HRC
تلطیف (دمای بالا) 510 - 540 درجه × 2 ساعت × 2 سیکل 58 - 60 HRC
کاهش دهنده استرس 600 - 650 درجه پس از ماشینکاری خشن –

3. مرجع عملیات حرارتی و سختی

تمام پارامترهای آنیلینگ، کوئنچ و تمپرینگ نشان داده شده در زیر به عنوان مقادیر مرجع معمولی عمل می کنند. سختی واقعی به تجهیزات کوره، ضخامت قطعه کار و شرایط خنک کننده بستگی دارد. شاخص های فنی نهایی باید از گواهی تست آسیاب ارائه شده توسط سازنده فولاد پیروی کنند.

فرآیند پارامتر هدف
آنیلینگ (نرم) 840 - 870 درجه، سرد کند کمتر یا مساوی 255 HBW
آستنیته کردن 1010 - 1050 درجه –
خاموش کردن هوا یا روغن (ترجیحاً خلاء) –
معتدل کردن (دمای کم) 180 - 200 درجه × 2 ساعت 60 - 62 HRC
تلطیف (دمای بالا) 510 - 540 درجه × 2 ساعت × 2 سیکل 58 - 60 HRC
کاهش دهنده استرس 600 - 650 درجه پس از ماشینکاری خشن –

4. مقایسه عملکرد مواد

انتخاب مواد نیاز به تعادل بین چقرمگی، مقاومت در برابر سایش، ماشین کاری و ثبات ابعادی دارد. نمرات مقاوم در برابر سایش معمولا با کاهش چقرمگی همراه هستند و خطر ترک خوردن را برای گوشه های تیز و بخش های نازک قالب افزایش می دهند.

اموال رتبه بندی (1-5) نظر دهید
مقاومت در برابر سایش ★★★★★ بهترین در کلاس برای کارهای سرد
سختی ★★★☆☆ پایین تر از SKD11/DC53
سختی پذیری ★★★★★ هوا از طریق Ø100 میلی متر سخت می شود
ماشینکاری (بازپخت) ★★★☆☆ کاربیدها عمر ابزار را کاهش می دهند
ثبات ابعادی ★★★★☆ وکیوم HT توصیه می شود
قابلیت جوشکاری ★★☆☆☆ توصیه نمی شود

5. انتخاب نمره بر اساس برنامه

  • ته نشینی عمومی، خمش، ابزارسازی کم حجم: O1، 9CrWMn
  • قالب های دقیقی که به حداقل اعوجاج عملیات حرارتی نیاز دارند: A2
  • مهر زنی طولانی مدت با سایش ساینده قوی: D2، Cr12MoV
  • قالب های پیشرونده، ماشینکاری Wire-EDM، تقاضای چقرمگی بالا: DC53
  • اکستروژن سرد با بار سنگین، تولید انبوه قطعات با استحکام بالا: ونادیس 4، فولاد PM سری ASP

6. یادداشت های کلیدی تدارکات بین المللی

این بخش خطرات عملی را پوشش می دهد که اکثر خریداران خارج از کشور هنگام واردات فولاد ابزار کار سرد از چین با آن مواجه می شوند که به ندرت در برگه های داده استاندارد سازنده ذکر شده است.

6.1 خطرات هم ارزی درجه

هیچ تطابق مستقیم یک به یک بین گریدهای فولاد GB و مشخصات AISI / DIN وجود ندارد. انتخاب مواد فقط بر اساس نام های درجه مشابه اغلب منجر به آسیب زودرس قالب می شود.

6.2 اسناد مورد نیاز

اکثر واردکنندگان غربی گواهی‌های آزمایش آسیاب مطابق با EN را درخواست می‌کنند 10204 3.1. قبل از سفارش‌های رسمی، در دسترس بودن سند را با تأمین‌کننده خود تأیید کنید.

6.3 تفاوت های عملیات حرارتی

فرآیندهای تولید که توسط کارخانه های فولاد چینی اتخاذ می شود با مارک های برتر اروپایی متفاوت است. در صورت تغییر از مواد Uddeholm، Bohler یا ASSab به فولاد معادل چینی، چرخه های تمپر را بر این اساس تنظیم کنید.

6.4 مطابقت صادرات

برای جلوگیری از تاخیر در گمرک مقصد، طبقه بندی کد HS، گواهی مبدا و الزامات بازرسی قبل از حمل را قبل از تولید تأیید کنید.

7. سوالات متداول

آیا Cr12MoV می تواند به طور مستقیم جایگزین AISI D2 شود؟

خیر. اگرچه این دو گرید دارای محتوای کروم قابل مقایسه ای هستند، سطوح کربن و مولیبدن متفاوت است. رفتار عملیات حرارتی و چقرمگی نمی تواند کاملاً مطابقت داشته باشد. آزمایش آزمایشی برای هر جایگزینی ضروری است.

آیا DC53 انتخاب بهتری نسبت به SKD11 برای قالب های مهر زنی مترقی است؟

در اکثر سناریوهای قالب پیشرونده، DC53 چقرمگی بهبود یافته را ارائه می‌کند و خطر ترک خوردگی را در طول Wire-EDM کاهش می‌دهد، و آن را به یک گزینه ارتقاء محبوب در مقایسه با استاندارد SKD11 تبدیل می‌کند.

هنگام واردات فولاد ابزار از چین چه مدارکی را باید درخواست کنم؟

اسناد اولویت شامل EN 10204 3.1 گواهی تست آسیاب، فاکتور تجاری، لیست بسته بندی و گواهی مبدا. گزارش های بازرسی اضافی در صورت درخواست قابل تنظیم است.

تفاوت بین فولاد کار سرد سخت کننده هوا و سخت کننده روغن چیست؟

فولاد سخت کننده روغن مانند O1 پس از کوئنچ به خنک شدن روغن نیاز دارد. گریدهای سخت‌کننده هوا مانند A2 به طور طبیعی در هوا خنک می‌شوند و اعوجاج کمتر و در عین حال هزینه مواد خام بالاتری را به همراه دارند.

درخواست پشتیبانی فنی بیشتر

اگر به برگه‌های اطلاعات دقیق، پشتیبانی نمونه مواد یا نقل قول رسمی برای فولاد ابزار سرد کار نیاز دارید، با تیم ما تماس بگیرید. ما می توانیم با توجه به شرایط کاری و بودجه هدف شما نمرات مناسب را پیشنهاد کنیم.

ارسال درخواست